Konya’da Düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları Kapanış Töreniyle Sona Erdi

Açılış töreni 9 Ağustos'ta yapılan ancak 5 Ağustos'tan itibaren müsabakaların yapıldığı 5. İslami Dayanışma Oyunları kapanış seremonisi ile sona erdi.

Konya’nın ev sahipliğinde 54 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımıyla düzenlenen dev turnuvanın kapanış seremonisi Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadyumu’nda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başlayan törende oyunlara katılan ülkelerin bayraklarıyla geçişlerinin ardından ışık ve havai fişek gösterileri yapıldı.

KASAPOĞLU: KAYBEDEN OLMADI, KAZANAN KARDEŞLİK OLDU
Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Türkiye'mizde, binlerce kardeşimizi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduk. Bu buluşmanın asla kaybedeni olmadı, kazanan kardeşlik oldu. Kazanan birlik, beraberlik oldu. Tüm misafirlerimiz bu güzide şehirden, Konya'dan, Türkiye'den yeni dostluklarla, unutulmaz hatıralarla ülkelerine dönüyorlar. Dünyanın daha adil ve daha yaşanılabilir olması noktasında inanın insanlığın kısa dünyasının birlikteliğine, beraberliğine ve güçlü iş birliğine ihtiyacı var. Bizler de inşallah bundan sonraki süreçte birliğimizi, beraberliğimizi daha güçlü kılma adına hem spor alanındaki hem gençlik alanındaki iş birliklerimizi daha yukarı noktalara taşıyacağız. 2022 yılının en geniş spor organizasyonunu düzenledik. Burada birçok emek, gayret var. Bu vesileyle veda gecesinde emekte, güzel tabloda katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

EL-FAYSAL: TÜM DÜNYAYA AÇIK BİR MESAJ VERDİĞİNİZ
Misafirperverlik için gayreti olan herkese teşekkür eden Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, “Oyunlara bay ve bayan olmak üzere 4 binden fazla oyuncu katılarak 54 ülkeyi temsil ettiler. Böylece tüm dünyaya açık bir mesaj verdiğiniz için teşekkür ederim. Dayanışma bizim adımız, barış bizim dilimiz, spor meydanlarında şerefli rekabet ise bizim yolumuzdur. Teşekkürler Konya. Bu müstesna programa Konya ev sahipliği yaptığı ve spor ailesini bu şehirde bir araya getirdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyetine ve halkına şükranlarımı sunarım. Pandemi nedeniyle dünyanın maruz kalmış olduğu sıkıntıların ardından böyle bir buluşmanın gerçekleştirilmesinden memnuniyet duymaktayız” diye konuştu.

KASAPOĞLU BAYRAĞI TESLİM ETTİ
Konuşmaların ardından Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslami Dayanışma Spor Federasyonu bayrağını Prens el-Faysal’a törenle teslim etti. Kapanış seremonisi, ışık ve havai fişek gösterilerinden sonra ünlü sanatçı Kubat’ın konseriyle sona erdi.